Dlaczego warto studiować psychologię?

Dlaczego Whitney Houston odnosząc tak wielki sukces nie potrafią sobie z nim poradzić? Czemu odtwórca roli Kevina przesympatycznego chłopca, który rozwesela nam wszystkie święta wygląda dziś jak zombie?

Dlaczego Whitney Houston odnosząc tak wielki sukces nie potrafią sobie z nim poradzić? Czemu odtwórca roli Kevina przesympatycznego chłopca, który rozwesela nam wszystkie święta wygląda dziś jak zombie? Czemu Elvis Presley nie poradził sobie ze swoim sukcesem? Z drugiej strony doskonale znamy historie ludzi, którzy odnieśli ogromny sukces, do końca swoich dni realizując postawione sobie cele oraz ciesząc się szacunkiem w społeczeństwie. Kogo mam na myśli? Choćby Walt Disney albo Henry Ford. Na tych przykładach widać wyraźnie, że różnice środowiskowe to nie wszystko. W samym człowieku tkwi coś takiego, co niezależnie od wychowania, warunków bytowych czy też życiowych doświadczeń ciągnie go do destrukcji lub też czyni jego życie coraz bardziej konstruktywnym.

Każdy z nas inaczej reaguje na spotykające go doświadczenia, inaczej też podejmujemy decyzje. Nasz sposób postrzegania rzeczywistości najpopularniej nazywamy temperamentem. Problem pojawia się, wtedy gdy jedna z cech naszego charaktery przejmuje nad nami kontrolę i zamiast robić to co chcemy działamy pod dyktatem emocji. Najczęściej później żałując naszych poczynań. Skrajnym przykłady takiego zachowania dostarczają nam osoby uzależnione. Chociaż na poziomie racjonalnym chcą zerwać ze swoim nałogiem to jednak ich zachowanie sprawia, że sięgają po kolejnego papierosa lub decydują, że nie odejdą sprzed komputera przed ukończeniem kolejnego level`u. Na tej samej zasadzie zdarza się nam sprawić przykrość bliskiej osobie albo odkładamy obowiązki na później pogłębiając prokrastynacje.

Jeżeli chcemy odzyskać kontrolę nad naszymi zachowaniami to z pomocą przychodzi nam właśnie psychologia. We wspomnianych wyżej przypadkach nałogów lub przy innych zaburzeniach jak na przykład depresja niezbędna będzie pomoc psychologa lub nawet psychiatry. Jednak jeśli nasze życie jest pod kontrolą, ale dostrzegamy potrzebę ciągłego doskonalenia możemy zdobywać wiedzę z tej dziedziny nauki samodzielnie, a następnie wdrażać ją w swoje codzienne życie. W ten sposób krok po kroku możemy polepszyć własne samopoczucie, lepiej zarządzać czasem, poprawić relacje z bliskimi, lepiej radzić sobie ze zjednywaniem sobie nowopoznanych osób oraz nabędziemy większej świadomości tego, co chcemy osiągnąć w życiu. Oczywiście dzięki psychologii nabierzemy kontroli nad samym sobą. Będziemy jeść zdrowo, więcej ćwiczyć i odpoczywać żeby nasze ciało dłużej nam służyło w wypełnianiu naszej życiowej misji w pełnym zdrowiu.

Skoro nauka psychologii ma tyle pozytywów to warto zadać pytanie, czy wszyscy ludzie na Ziemi powinni studiować psychologię? Jak łatwo sobie wyobrazić taka sytuacja wyglądałaby nieco absurdalnie. Wyobraźmy sobie, że wszyscy napotkani ludzie diagnozują u nas lekkie zaburzenia i proponują nam terapię na kozetce. Specjaliści zamiast budować kolejne mosty albo prowadzić ratujące życie operacje w nieskończoność skupiali by się na odkrywaniu zakamarków swojej duszy. Trzeba znaleźć złoty środek. Kiedy w takim razie warto zdecydować się na studiowanie psychologii?

Oczywiście wtedy kiedy chcemy zostać psychologiem. Jeśli chcemy swoje życie zawodowe związać z pomocą w przezwyciężaniu trudności mentalnych przez innych ludzi. Jeśli nie boimy się obciążeń psychicznych z jakimi wiąże się kontakt z ciężkimi schorzeniami czy też wizyty w szpitalach i przychodniach ta praca może być odpowiednia dla nas. To jednak jest zaledwie wierzchołek góry lodowej możliwości jakie kreuje przed nami wiedza o człowieku.

Wykształcenie psychologiczne pomaga nam we wszystkich zawodach, w których głównym zadaniem jest nawiązywanie relacji lub kierowanie komunikatów. Nauki takie jak zarządzanie i reklama czerpią pełnymi garściami z dorobku psychologii. Ciężko sobie wyobrazić zarządzanie wielką korporacją, której głównym kapitałem są jej pracownicy bez znajomości ich potrzeb. Dobry menedżer to osoba podchodząca z dużą empatią do każdej spotkanej osoby. Tylko dzięki temu można w skuteczny i etyczny sposób kierować dużym zespołem w realizacji ambitnych projektów , gdy nieuniknione są kłótnie, nieporozumienia i zwątpienie w końcowy sukces. Dobry biznesmen to również osoba, która potrafi rozmawiać z osobami o różnych temperamentach i z rozmaitych grup społecznych. Zadaniem biznesmana podobnie jak psychologa jest znalezienie problemu z jakim nie mogą uporać się te osoby i zaproponowanie im rozwiązania jako usługi.

Kształtowanie przekazu reklamowego to skomplikowany proces pełen subtelności. Zaczynając od tego, że należy prawidłowo zidentyfikować grupę docelową, następnie należy opracować angażujący tę grupę komunikat i przekazać go w stylistyce, z którą odbiorcy będą się utożsamiać. Taki proces wymaga doskonałej znajomości obyczajów i zachowań panujących w danych kręgach kulturowych. Wiedzy o tym dostarcza nam oczywiście psychologia. Śmiało możemy stwierdzić, że reklama bez psychologii byłaby ślepa.

Lista branż, w których nauki społeczne z psychologią na czele ma kluczowe znaczenie jest jeszcze dłuższa. Warto wspomnieć choćby o nowej ścieżce podejmowania decyzji gospodarczych zwanej ekonomią behawioralną. Polega ona właśnie na wprowadzaniu innowacji w sposobie działania państwa na podstawie empirycznych doświadczeń psychologicznych pokazujących, jak ludzie podejmują decyzje.

Psychologia to przyszłościowa dziedzina wiedzy przenikająca się z wieloma innymi gałęziami nauki. Dlatego chciałbym studiować u Państwa na tym kierunku, żeby mieć pewność, że za 10 lat bez trudu odnajdę się w szybko zmieniającej się rzeczywistości.

Jakub Dobrowolski