,,Dlaczego warto studiować psychologię ? Jak psychologia zmieni życie moje i moich bliskich?”

Ładna, miła, uśmiechnięta i potrafiła czarować. Tak o niej mówiła 6-letnia dziewczynka. Kim więc była ta Pani i czy rzeczywiście miała jakieś magiczne moce.

Ładna, miła, uśmiechnięta i potrafiła czarować. Tak o niej mówiła 6-letnia dziewczynka. Kim więc była ta Pani i czy rzeczywiście miała jakieś magiczne moce. Człowiek w swoim życiu narażony jest na działanie różnych niekorzystnych bodźców zewnętrznych zwanych stresorami, można do nich zaliczyć: przeprowadzkę, trudności w relacjach z innymi, pogorszenie statusu społecznego, śmierć bliskiej osoby, chorobę i wiele innych. Nagromadzenie się ich może prowadzić do złego samopoczucia psychicznego oraz zaburzeń fizjologicznych organizmu.

„-Tak dłużej być nie może, ona kompletnie nic nie je!

-Wiem, że potrzebujemy pomocy, tylko proszę nie denerwuj się już, jutro w końcu tam zadzwonię.”

Bywa, że nie zawsze jesteśmy w stanie poradzić sobie z problemem, czasami nawet najbliżsi nie są w stanie nam pomóc, bo nie mają pojęcia jak to uczynić. Długotrwały stres prowadzić może do wielu zaburzeń psychicznych. Wielu ludzi późno zwraca się w takich sytuacjach do specjalisty, boją się przyznać przed samym sobą, że sobie z czymś nie radzą, nie chcą być uważani przez społeczeństwo za ,,wariata”. Na szczęście wraz z rozwojem społeczeństwa ta świadomość, że chodzenie do specjalisty to nic takiego, powoli wzrasta.

„Lubiłam chodzić z mamą do tej Pani, dostałam od niej nawet zeszycik, w którym miałam zapisywać to co zjadłam danego dnia, co było naprawdę ciężkie, bo rzeczywiście potrafiłam naprawdę nic nie jeść przez cały dzień, jednak zawsze starałam się stanąć na wysokości zadania, żeby móc w nim cokolwiek zapisać.”

Odpowiednie podejście i motywacja potrafi zdziałać cuda. Zmotywowana osoba jest dużo bardziej gotowa do działania, niż ta bez odpowiedniej motywacji. Co przekłada się na wiele stref naszego życia. Zmotywowany pracownik będzie przynosił większe zyski, zmotywowane dziecko zacznie w końcu jeść, zmotywowany Ty możesz osiągnąć wszystko.

„Pani ze mną dużo rozmawiała, starała się do mnie dotrzeć, a ja bardzo lubiłam z nią rozmawiać. Podobał mi się jej gabinet, zawsze siedziała za biurkiem, a ja zajmowałam miejsce na przeciwko.”Rozmowa z drugim człowiekiem, poznawanie go, próba zrozumienia,sprawia, że druga osoba w końcu otwiera się przed nami, poznajemy jej lęki, obawy, można jej pomóc.

„Aż po pewnym czasie wszystko wróciło do normy… Dlaczego uważam, że Pani potrafiła czarować? Bo sprawiła, że udało mi się przezwyciężyć lęki i z powrotem zacząć jeść.”Pani ta była psychologiem, a tą małą dziewczynką.. byłam ja.Tak wyglądało moje pierwsze spotkanie z psychologiem, które bardzo wiele mnie nauczyło. Teraz mam 19 lat, mieszkam z rodzicami i młodszym bratem.

Teraz mam 19 lat, mieszkam z rodzicami i młodszym bratem.Jak psychologia zmieniłaby życie moje i moich najbliższych? Myślę, że przede wszystkim umożliwiłoby mi to inne spojrzenie na drugiego człowieka, lepsze zrozumienie go. To zaś ułatwia rozwiązywanie wszelkich sporów i konfliktów, co wpływa korzystnie na samopoczucie nasze i osób w naszym otoczeniu.

Pamiętam swój stres przed egzaminem na prawo jazdy, który sparaliżował mnie do tego stopnia, że szybko popełniłam błąd i zaledwie po kilkunastu minutach jazdy po mieście, wracałam z podkuloną głową do WORD-u… nie zdałam. Teraz wiem, że gdybym podeszła do egzaminu spokojniej, byłabym bardziej uważna to prawdopodobnie zdałabym za pierwszym razem. Czy sytuacja mojego brata, gdy z nerwów przed ważnym egzaminem, bolał go brzuch inie,,zmrużył oka” przez całą noc, co nie ułatwiło mu pisania i w jakimś stopniu wpłynęło na wynik końcowy. Kolejna sytuacja to wystąpienie mojej mamy przed większą publicznością, gdzie z pierwszego rzędu było widać jak trzęsą jej się nogi. Warto byłoby wiedzieć jak sobie radzić ze stresem i sprawić żeby nas nie ograniczał, a miał korzystny wpływ na nasz organizm.

Panowanie nad emocjami -bardzo przydatna umiejętność, ile razy emocje przysłaniają racjonalne myślenie. Gdy w grę wchodziła reakcja na wypadek przyjaciółki, gdzie sytuacja była na tyle poważna, że trzeba było zawieźć ją do szpitala, to rozpacz i przerażenie znacznie spowalniały moją reakcje.Usilna potrzeba robienia czegoś czy zażywania jakieś substancji, nie chodzi tu tylko alkohol, papierosy i narkotyki, można być uzależnionym od wszystkiego: kawy, zakupów,komputera czy jak w przypadku mojego taty od pracy. Często jest tak, że sami tego nie zauważamy i dopiero ktoś nam uświadamia, że jesteśmy od czegoś uzależnieni.

Wszystkie te zagadnienia poruszane są i omawiane na studiach psychologicznych.Studia pozwalają nam zdobyć specjalistyczną wiedzę, przygotowującą do wykonywania w przyszłości określonego zawodu. Ktoś chce być lekarzem idzie na medycynę, przyszli informatycy wybierają studia informatyczne, komu marzy się praca w laboratorium, wybiera studia chemiczne. Studiowanie psychologii uważam jednak za wyjątkowy kierunek, bo zdobytą wiedzę, można wykorzystać we wszystkich dziedzinach naszego życia. Dodatkowo psychologia jest bardzo zróżnicowana, do wyboru jest szeroki zakres specjalizacji. Pomocy psychologów potrzebuję coraz więcej osób, nie zawsze to są jakieś poważniejsze przypadki, czasem po prostu ktoś potrzebuje się wygadać, zasięgnąć opinii. Fantastycznie jest móc pomagać innym i jednocześnie cały czas się rozwijać. Czy nie fajnie byłoby wiedzieć jak to wszystko działa w naszej głowie? Skąd biorą się towarzyszące nam emocje ? jak zbudowany jest mózg ? Psychologia pozwala poznać tajniki ludzkiego umysłu, mechanizmy, które nami rządzą, pozwala poznać bliżej drugiego człowieka, a przede wszystkim poznać siebie.

Paulina Gierszewska