Czy studiowanie psychologii było słusznym wyborem?

Mógłbym zwyczajnie napisać, że tak. I temat byłby zamknięty a odpowiedź zgodna z moim wewnętrznym głosem. Jednak ten sam głos podpowiada mi, a może nawet nieco do mnie krzyczy, bym napisał coś więcej. Psychologia to w mojej ocenie więcej niż kierunek studiów, dlaczego? Już śpieszę z odpowiedzią.

Mógłbym zwyczajnie napisać, że tak. I temat byłby zamknięty a odpowiedź zgodna z moim wewnętrznym głosem. Jednak ten sam głos podpowiada mi, a może nawet nieco do mnie krzyczy, bym napisał coś więcej. Psychologia to w mojej ocenie więcej niż kierunek studiów, dlaczego? Już śpieszę z odpowiedzią.

Wyobraź sobie jakąś ważną sytuację ze swojego życia z którą przyszło Ci się zmierzyć. Matura, egzamin na prawo jazdy, sesja, rozmowa kwalifikacyjna czy… pierwsza randka. A teraz przypomnij sobie jakie towarzyszyły Ci wtedy emocje. Pamiętasz? Jak wyglądało wtedy Twoje zachowanie? Teraz wyobraź sobie, że nie tylko czujesz ucisk w żołądku, oddychasz dużo szybciej a po Twoim ciele spływa kolejna strużka potu ale także wiesz dlaczego. Dzięki temu zdajesz sobie sprawę, że coś jest dla Ciebie ważne, oraz w jakim stopniu. Potrafisz to zinterpretować i wykorzystać by osiągnąć swój cel. Już po pierwszym semestrze zajęć masz jasność, że to co wtedy czujesz to typowa reakcja fight or flight (walcz lub uciekaj). Coraz częściej zdajesz też sobie sprawę, że o ile we współczesnym świecie uciekanie zazwyczaj nie przynosi już takich korzyści jak przynosiło naszym przodkom to wybranie drogi walki wciąż ma sens; może nawet większy niż kiedykolwiek. Jeśli czytając to myślisz o bójkach ulicznych to pragnę jak najszybciej wyprowadzić Cię z błędu i znów przypomnieć Twoją pierwszą randkę. Myślę, że zgodzisz się ze mną, że wprawdzie nie była to bójka to jednak miała w sobie coś z walki. Zatem już wiesz o jakie starcie chodzi. Teraz zastanów się ile razy w swoim życiu zdarzało Ci się uciec by później żałować.Uciekać jedynie po to, by na chwilę pozbyć się nieprzyjemnych emocji. Świadome stawianie czoła wyzwaniom, to mój pierwszy punkt dlaczego warto studiować psychologię.

  Psychologia nauczyła mnie dużo lepiej rozumieć swoją sferę emocjonalną i wyciągać wnioski z reakcji własnego organizmu. Jeśli wydaje Ci się, tak jak kiedyś mnie, że sfer emocjonalnej oraz poznawczej (nazwijmy ją kolokwialnie: rozumowej) nie da się połączyć i emocje zawsze wezmą górę to pragnę wyprowadzić Cię z takiego myślenia. Można, oraz warto nauczyć się wykorzystywać emocje do rozumienia; rozumienia emocji. Jakkolwiek abstrakcyjnie, być może, teraz to dla Ciebie brzmi. Świadome zarządzanie swoimi emocjami wspomaga rozwój relacji z bliskimi, nawiązywanie kontaktów z osobami, które są inspiracją czy wsparciem. Z drugiej strony pozwala także podjąć decyzję o tym, z którymi osobami nie mam zamiaru utrzymywać kontaktu ze względu na zbyt destrukcyjny charakter relacji. Nie bez powodu obok inteligencji w rozumieniu intelektualnym (IQ) mówi się o inteligencji emocjonalnej (EQ). Niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że życiowy sukces w głównej mierze zależy właśnie od tej drugiej. To również bardzo pomocna akceptacja tego, że radość jak i złość jest czymś nie tylko naturalnym, lecz także pomocnym. Rozwój świadomości emocjonalnej i umiejętność przełożenia tego na własne życie to mój drugi punkt dlaczego warto studiować psychologię.

  Kolejną zaletą studiowania psychologii jest dla mnie wiedza oraz kompetencje zdobyte w trakcie studiów, a właściwie to aby być precyzyjnym szeroki wachlarz możliwości ich wykorzystania w praktyce oraz treningu w wielu życiowych sytuacjach. Inżynier posiada umiejętność policzenia całki, mechanik ustawienia luzów zaworowych, programista napisania skryptu w C++  itd. Jednak te umiejętności przydają im się głównie w godzinach pracy. Z psychologią jest inaczej. Ta wiedza przydaje się właściwie zawsze i wszędzie, oraz krąży wokół nas, czy tego chcemy czy też nie. To świadomość technik manipulacyjnych, którymi bombarduje Cię telemarketer jak i poradzenia sobie z jego ofertą by nie kupić osiemnastego kompletu garnków; to wiedza dlaczego w kinie sprzedają średni popcorn w cenie niewiele mniejszej niż duży; to także wiedza w jakim wieku przypuszczalnie jest dziecko, które mijasz na ulicy. Możliwość ciągłego wykorzystywania wiedzy i umiejętności w wielu życiowych sytuacjach to mój trzeci punkt.

Studiowanie psychologii to jednak zestaw naczyń połączonych i poniekąd wpływa także na osoby z naszego otoczenia. A będąc bardziej precyzyjnym to głównie na nasze własne ich postrzeganie, rozumienie oraz akceptację co prowadzi do obustronnego zwiększenia zadowolenia z relacji oraz odwzajemnienia zachowań, które mimo że na pozór wydają się proste to wymagają niemałej wprawy by je uskutecznić. Jak to się dzieje? Myślę, że to wypadkowa większości tych elementów o których pisałem wyżej. Akceptacja, świadomość własnych emocji oraz panowanie nad nimi, umiejętność lepszego słuchania i rozumienia. Wszystko to połączone z sympatią lub miłością sprawia, że w życiowej palecie barw pojawia się więcej ciepłych kolorów. Większość z nas zna stwierdzenie, że człowiek to istota społeczna. Psychologia pozwala lepiej się w tej społeczności odnaleźć ale i tworzyć wspólnotę lepszej jakości.

Podsumowując, psychologia to nie tylko kierunek studiów. To wiedza i umiejętności przydatne w każdej sferze życia, to lepsze kontakty towarzyskie, lepsze rozumienie samego siebie, lepsze rozwiązania, lepsze życie.

Krystian