Sprawdź wszystkie materiały na temat

Poradnik maturalny

Jak umiejętnie zarządzać swoim czasem

Zarządzaniem czasem to trudna sztuka, której jednak można i powinno się nauczyć.

Zarządzanie czasem to planowe i systematyczne wykonywanie zadań zmierzających do osiągnięcia określonego celu. Dobrze określony cel zwiększa szanse na sukces. Cel powinien być sformułowany pozytywnie, umieszczony w kontekście czasu, szczegółowy, zależny od Ciebie, możliwy do spełnienia, zgodny z Twoimi zasadami moralnymi i przekonaniami, spójny, a także z widocznymi efektami jego osiągnięcia. Uważaj również na zjadacze czasu takie jak np. telewizor, czy gry komputerowe, które niepozornie i szybko skracają Twój dzień. Aby sprawdzić, co zajmuje największą ilość czasu w ciągu Twojego dnia, wykonaj poniższe ćwiczenie.

Weź dwie duże kartki papieru (min. A–4), na pierwszej kartce podziel okrąg na promienie w taki sposób, aby ćwiartki wskazywały procent czasu w ciągu dnia (12 godzin), który spędzasz na poszczególnych czynnościach (śniadanie, podróż, praca, hobby, itd.). Przeanalizuj dokładnie co zajmuje Ci najwięcej czasu, co można zmienić. Na drugiej kartce podziel okrąg na takie ćwiartki, które będą odzwierciedlały Twój wymarzony, idealny dzień. Zaznacz ile czasu chcesz spędzać z rodziną, ze znajomymi, na swoje hobby, na wymarzonej pracy czy działalności charytatywnej. A następnie zadaj sobie pytanie: Co mogę zrobić, aby taki dzień stał się rzeczywistością?

Jak skutecznie zarządzać czasem – wskazówki

  1. Sprawdź, na co tracisz najwięcej czasu.

Notuj swoje działania przez np. dwa tygodnie. Pisząc, ile dana czynność zajęła Twoje czasu zobaczyć, które rzeczy przynoszą konkretny efekt, a które były bezproduktywne.

2. Planuj zadania i ustalaj im priorytety.

Współczesna technologia znacząco ułatwia notowanie i układanie swoich zadań. Wykorzystaj aplikacje na smartfony jak SlpenDo czy Wunderlist by wypisywać aktualne zadania i kontrolować postępy i priorytety działań.

3. Przestań co chwilę sprawdzać maila

Wyznacz konkretne godziny, w których sprawdzasz skrzynkę z wiadomościami i kiedy na nie odpisujesz, W ten sposób nie będziesz musiał odrywać się od aktualnego zadania by po raz kolejny spojrzeć na smartfona czy komputer.

4. Uporządkuj bałagan

Nie ma nic gorszego niż brak porządku. Może to być zwykły bałagan w dokumentach, na biurku, na pulpicie czy nawet w notatkach. Jeżeli nie wiesz, gdzie znajduje się dana rzecz, tracisz czas na jej szukanie.

5. Skup się na danym zadaniu

Wielozadaniowość nie jest dobra. Jeżeli możecie poświęcić sto procent uwagi na daną rzecz, zróbcie to. W ten sposób wykonacie zadanie znacznie lepiej i znacznie szybciej.