Sprawdź wszystkie materiały na temat

Poradnik maturalny

Psychologia potrzebna w każdym zawodzie

Wiele osób zastanawiając się nad wyborem kierunku studiów bierze pod uwagę konkretną wiedzę i umiejętności, które zdobędzie kończąc dany kierunek. Wiedza z zakresu psychologii jest uniwersalnym sposobem na rozwój własnych kompetencji. Przyda się w każdym zawodzie.

Psychologia cieszy się dużą popularnością wsród studentów. Każdego roku liczba chętnych osób przewyższa liczbę dostępnych miejsc. Nic dziwnego, psychologia jest dość rozległą nauką, która czerpie wiedzę z wielu dziedzin i sama jest, także podstawą wielu innych nauk. W księgarniach dostępna już duża ilość poradników i książek o psychologii poruszających różne problemy dotyczących ludzi i ich zachowań. We współczesnym świecie jest ich coraz więcej.

Psychologia jest nauką, która pozwala poznać mechanizmy rządzące ludzką psychiką i zachowaniem. Pomaga poznać naturę człowieka oraz zrozumieć jego postępowanie w różnych sytuacjach życiowych. Bada wpływ emocji i motywacji na ludzkie działania, rozwój osobowości i temperamentu, a także różnice indywidualne oraz relacje międzyludzkie.

Do tej pory przyszli studenci wybierali 5-letnie studia na kierunku psychologia i większość z nich właśnie z tym kierunkiem wiązała swoją przyszłość. W Wyższej Szkole Nauk Społecznych uruchomiono pierwsze w Lublinie 3-letnie studia licencjackie na tym kierunku. W ten sposób każda chętna osoba może zyskać niezbędną wiedzę znacznie szybciej i bez konieczności tworzenia specjalizacji. Wiedza z tej dziedziny pozwoli m.in. wykrywać manipulację i uodpornić się na nią, analizować zachowanie człowieka pod kątem osobowości, prawidłowo stosować motywację, umiejętnie walczyć ze stresem i uzależnieniami, a także prawidłowo komunikować się czy prowadzić negocjacje.

Takie umiejętności przydadzą się każdej osobie, która na co dzień w swojej pracy kontaktuje się z ludźmi. Wiedzę wykorzystają zarówno ekspedienci i sprzedawcy w sklepie, negocjatorzy, osoby świadczące usługi consultingowe czy doradcy oraz trenerzy.